Wiązary dachowe, czy więźba tradycyjna?

Konstrukcje dachów wykonane z prefabrykowanych wiązarów zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego, bo ich zalety są bezdyskusyjne, dzięki czemu rozwiązanie to cieszy się dużym powodzeniem w innych krajach.

Podsumowanie:
– jeśli w Twoim wypadku nie występują szczególne ograniczenia, to warto zdecydować się na gotową więźbę dachową
– producenci wiązarów gwarantują dokładność i jakość materiałów na więźbę nieporównywalną z więźbą przygotowywaną na budowie. Standardem jest dwudziestoletnia gwarancja. Czy Twój cieśla da Ci 20-letnią gwarancję na piśmie?
– dźwigary dachowe sprawdzają się szczególnie w przypadku prostych dachów z wieloma powtarzającymi się elementami

Właściwości wiązarów dachowych:

 • Do produkcji wiązarów dachowych wykorzystywane jest drewno najlepszej jakości, certyfikowane, suszone i strugane.
 • Specjalny system komputerowy dobiera przekroje i miejsca łączeń, dzięki czemu unikamy powszechnego niepotrzebnego przewymiarowania więźby. Dzięki temu zużycie drewna jest znacznie niższe niż przy tradycyjnej więźbie dachowej.
 • Na etapie projektu więźby wiązarowej, łatwo można wprowadzić zmiany i od razu znamy ich efekty. Na poczekaniu dobierzemy przekroje elementów do planowanego obciążenia i strefy klimatycznej.
 • Możemy próbować wygospodarować większą przestrzeń na strychu, znając koszty takiego rozwiązania.
 • Prefabrykowana więźba dachowa jest idealnie równa. Płytki kolczaste do łączenia elementów wiązarów wbijane są przez prasę o dużym nacisku, na specjalnych stołach. Dzięki temu uzyskujemy dokładność, której osiągnięcie jest niemożliwe na placu budowy.
 • Gotowe wiązary montowane są na placu budowy w ciągu 1-2 dni.
 • Ceny wiązarów dachowych często okazują się porównywalne z tradycyjnymi rozwiązaniami, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wykonania tradycyjnego stropu.
 • Dzięki kratownicom możemy stosować duże rozpiętości ścian zewnętrznych, bez dodatkowych ścian nośnych wewnątrz budynku.
 • Rozpiętość kilkunastu metrów w tej technologii nie jest niczym niezwykłym, zdarzają się też dużo większe rozpiętości.
 • W wielu przypadkach dolny pas wiązara stanowi jednocześnie konstrukcję stropu. Trzeba to uwzględnić przy porównywaniu kalkulacji.
 • Zapewne otrzymasz wyższą cenę niż od cieśli, ale uwzględnij koszt ciężkiego stropu, którego nie musisz robić w przypadku wiązarów dachowych.

Wiązary dachowe polecane są szczególnie do prostych konstrukcji, w których jest wiele powtarzalnych elementów. Opłacalność wiązarów najlepiej widać przy dachach dwuspadowych. Dachy wykonywane w tej technologii należy bezapelacyjnie powierzyć fachowcom. W Polsce największą popularnością cieszą się systemy płytek kolczastych firmy Mitek i sieć współpracujących partnerów.

W przypadku prefabrykowanej konstrukcji dachowej projektant dostosowuje na poczekaniu, a komputer przelicza wszystkie parametry.
U mnie to wyglądało tak, rozmowa przez telefon, projektant przy komputerze:
– ale pokrycie to będzie dachówka, a nie blacha.
– ok, program wyliczył, że w Pana warunkach szerokość górnych desek należy zwiększyć z 17 do 20 cm, co zwiększy cenę o 500 zł na całym dachu. Zrobiło to na mnie wrażenie.
Kiedy po 5 latach od projektowania więźby zadzwoniłem z pytaniem o montaż paneli fotowoltaicznych, to w ciągu 30 sekund odnaleziono mój projekt i projektant przeliczył dodatkowe obciążenia, wyznaczył w których miejscach najlepiej oprzeć mocowania (na dolnych krzyżulcach) i jak rozłożyć elementy (lepiej w jednym ciągu niż dwóch na sobie). Poinformowano mnie również, że w przypadku dużej pokrywy śnieżnej na panelach powinienem odgarnąć śnieg w ciągu dwóch tygodni, ale że w mojej strefie klimatycznej raczej takich śniegów nie ma.