Dom parterowy, czy piętrowy?

Jaki wybrać projekt domu? Parterowy, czy piętrowy? To chyba jedno z częściej stawianych pytań przed każdą inwestycją budowlaną. Jak to w życiu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Podsumowanie:
– domy piętrowe są oczywistym wyborem jeśli dysponujemy niewielką działką
– domy parterowe są wygodniejsze i prostsze w budowie
– domy piętrowe charakteryzują się lepszym stosunkiem powierzchni ścian do kubatury
Sprawa jest prosta – jeśli tylko nie masz ku temu żadnych przeciwwskazań (a może ich być sporo), to wybierz projekt domu parterowego. Argumenty:
- dom parterowy jest konstrukcyjnie prostszy
- domy parterowe są z oczywistych względów wygodniejsze – nie musimy chodzić po schodach. To co obecnie nie wydaje nam się problemem, może się nim stać z czasem, wraz z utratą sprawności
- domy parterowe nie wymagają miejsca na schody wewnętrzne
- schody wewnętrzne to nie tylko cenne miejsce, ale również spory dodatkowy koszt
- łatwość zachowania ciągłości izolacji i jej dokładnego wykonania, bo łatwiej zaizolować strop niż skosy.
- często skosy na poddaszu są sporym ograniczeniem. Mimo stosunkowo dużej podłogi nie jest to przestrzeń pełnowartościowa. W parterówce (lub domach piętrowych bez skosów) nie ma takich ograniczeń.
Domy piętrowe, czy też najpopularniejsze w Polsce projekty domów z poddaszem użytkowym, mają jednak swoje niezaprzeczalne zalety:
- zajmują mniej miejsca na działce. Jeśli masz ograniczenia w tym zakresie, to wybierz dwie lub więcej kondygnacji
- zwykle w przypadku domów z większą ilością kondygnacji powierzchnia ścian ma lepszy energetycznie stosunek do kubatury, tzn. mniejszą powierzchnię styku ze środowiskiem, co skutkuje mniejszymi stratami na przegrodach
- domy z poddaszem mają bardzo wyraźnie oddzielone strefy wspólne i prywatne, czy też dzienne i nocne. W wielu sytuacjach stanowi to zaletę.
- domy z poddaszem mają proporcjonalnie mniejsza powierzchnię dachu i fundamentów niż domy parterowe. Jeśli decydujemy się na kosztowne rozwiązania w tych elementach, to ze względu na mniejszą powierzchnię zapłacimy mniej. Nie znaczy to, że budowa domu piętrowego jest tańsza niż parterowego.
- trudno wybudować duży energooszczędny dom parterowy. Przy większych powierzchniach, aby zapewnić dobre oświetlenie musimy rozłożyć, rozczłonkować bryłę. W przypadku domu dwukondygnacyjnego dobre oświetlenie pomieszczeń jest łatwiejsze przy zachowaniu prostej i oszczędnej bryły.
Który dom jest tańszy, parterowy czy piętrowy?
Na koniec zostaje kwestia kosztów, która zwykle wywołuje największe dyskusje. I rzeczywiście na tak postawione pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, albo też – każdy ma swoją odpowiedź. Zmiennych jest tyle, że trudno wybrać jedną uniwersalną odpowiedź. Jeśli budujemy dom prosty i nieduży, to parterówka powinna być tańsza.